Opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu

W ramach kończącego się Roku Łukasiewicza artyści muzycy zabiorą widzów w emocjonującą podróż po życiu i działalności tego wybitnego polskiego naukowca, wynalazcy, działacza społecznego i niepodległościowego. Premiera zaplanowana na grudzień to nie tylko zwieńczenie 200. rocznicy jego urodzin, ale też wyjątkowy akcent na otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Występ w ramach inauguracji tego ostatniego zaplanowany jest na 16 grudnia. Kolejna odsłona widowiska będzie miała miejsce 19 grudnia w RCKP w Krośnie.

Przy powstaniu kantaty współpracowali: autorka słów Monika Partyk – krakowska poetka oraz rzeszowski kompozytor i aranżer Krzysztof Mroziak. Chóry szkół muzycznych ćwiczyły pod kierunkiem Katarzyny Sobas, Agnieszki Tomaszek i Grzegorza Oliwy, a mielecka orkiestra przygotowywała się pod opieką Ryszarda Kuska. Do projektu dołączył też Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Solistami będą Agnieszka Sobas oraz Kacper Bator. Całością wykonania pokierują Katarzyna Sobas oraz Grzegorz Oliwa. Cały projekt to duże wyzwanie artystyczne, ale i logistyczne, bo wykonawcy, których jest grubo ponad setka, na co dzień mieszkają i uczą się w innych miejscowościach

W ramach kantaty powstało dwanaście unikatowych utworów, przybliżających życie i działalność Ignacego Łukasiewicza, nie tylko pod kątem jego najsłynniejszego osiągnięcia, ale też osobowości. Całość składa się na imponujące w formie i przejmujące w treści widowisko sceniczne, wychodzące swoim zasięgiem poza region Podkarpacia.